Woodland Elementary School Staff 2020-2021
Support/ Office Staff
Shirley Ray (Principal)
Heather Wallen (Assistant Principal)
Diana Huffstutler (Principal’s Secretary)
David Simmons (School Security)
Cyndi Kirkpatrick (Clinic Assistant)
Sandy Dudley (Bookkeeper)
Lisa Osborne (Data Entry)
Tia Alexander (Guidance Secretary/ Parent Involvement Assistant)
Angie Kinnamon (Secretary)
Jaylene Herrera (BCE Student)
ESE
Suzanne DeAugustino (Support Facilitator)
Elaine Lindsay (Support Facilitator)
Heidi Belcher (Support Facilitator)
Loretta Seekins (Support Facilitator)
Latisha Baskerville (Support Facilitator)
Emily Newberry (Speech Pathologist)
Hebah Biuk (Speech Pathologist)
Student Support Services
Christa Vail (Behavior Specialist)
Shamalene Broner (Intervention Support)
Stephanie Gardner (Intervention Support)
Rachel Osborne (Behavior Assistant)
Ana Maria Duran (Student Discipline IA)
Ana Hinrichs (ESOL)
Ana Medina (ESOL IA)
Jamie Bennett (Social Worker)
Rosemary Tapia (.5 Social Worker)
Sandra Anderson Colman (Social Worker)
Debbie Dee (School Nurse)
Lewis Mazzone (School Psychologist)
Melissa Lesher (CRT)
Pushpinder Bajaj (OT)
William Roberts (PT)
Dorothy Forry (SIT)
Instructional Support Services
Jennifer Griffone (STEM Coach)
Bill Dean (Learning Design Coach)
Lisa Ponce (Resource Management Assistant)
Dana Trovillion (Instructional Assistant)
Jennifer Graham (Instructional Assistant)
Rebecca Rohrer (Instructional Assistant)
Ashley Vickstrom (Instructional Assistant)
Nora Cruz (Paraprofessional)
Jonathan Graham (Paraprofessional)
Pre-K/EHS
Ashley Oakley
Jonille Ellis
Jennifer Smith (Instructional Assistant)
Jan Birchfield (Instructional Assistant)
Patricia Joline (Classroom Assistant)
Audrianna Beregszai (FSW)
Claudia Acevedo (Social Educator)
Norcy Murcia
Mavlett Johnson
Ashley Trippe
Demi Jones
Kindergarten Team
Hilary Sai
Maryann Lenox
Megan Ferrante
Amanda Brand
Kimberly Smith
1st Grade Team
Beverly Card
Nancy Brown
Teresa Partain
Lauren Lagroix
Shannon Cameron
Acie Jenkins
2nd Grade Team
Alicia Conner
Amanda Mylin
Deana Valdez
Kasey Kent
Danielle Vandemheen
Megan Robertson
Michelle Deloreto
3rd Grade Team
Elena Ryan
Rachel Dixon
Emily Funnell
Kelli Knight
B.J. D’Antonio
4th Grade Team
Gail Hynes
Melinda Aguilera
Lori Dowling
Richelle Gonzales
Alyssa Ramsey
Nereida Lynch
Katherine Demers
5th Grade Team
Laura Whitney
Samantha Weber
Sarah Street
Zach Lane
Georgia Acevedo
Gregg Lester
Special Area Teachers
Joe Karecki – P.E.
Jennifer Trebour – P.E.
Steve Walke – P.E.
TBA – Art
Hayes/ Lee – Art
Aaron Schmidt – Music
Christine McCrorey – Music